Akce TER-MIX

Na konci ledna 28. - 29. 1. 2017 se uskutečnila akce Bigwall expedice 2017 na lezecké stěně ZŠ Komenského.

Lezení bigwallových stěn je velmi náročné. Jedná se o lezení cest, které dosahují délky více než jednoho kilometru a proto se musí lézt tzv. vícedélkově. Za takovými stěnami je nutné jezdit do zahraničí. Z lezení vícedélkových cest je z poslední doby nejznámější výstup českého lezce Adama Ondry na stěnu El Capitan v amerických Yosemitech.

Členové z řad horolezeckého oddílu TER-MIX si mohli alespoň přibližně vyzkoušet, jak moc náročné to je. Cílem akce bylo během 9 hodin vylézt co nejvíce výškových metrů a zároveň získat co nejvyšší počet bodů. O zahájení se postaral Ján Smoleň, který jakožto zkušený lezec má na svém kontě již mnoho zajímavých stěn z celého světa. Pro motivaci účastníků prezentoval svou cestu do Patagonie, kde zdolal stěnu Cerro Torre. Hned poté byl zahájen závod, kterého se zúčastnilo 13 lezeckých dvojic (chlapci a dívky) ve věkovém rozmezí 13 – 24 let.

Kromě klasického lezení se lezlo také se zátěží, kterou představovalo šedesáti metrové lano o váze téměř čtyř kilogramů. Zároveň byla připravena cesta pro technický výstup po laně a také se měnily podmínky lezení (den/noc/bouřka). Celkem se podařilo nalézt krásných 5194 lezeckých metrů (nejlepší dvojice Barbora Kopecká a Kristýna Rypanová nalezla 880 m). Pro lezce nebyla ani tak protivníkem některá z ostatních dvojic, ale nejtěžší bylo překonat sám sebe, zároveň bylo nutné dobře naložit se silami a energií. Pro všechny byl tento lezecký maraton určitě velikou zkušeností.

Velké poděkování patří vedoucím horolezeckého oddílu TER-MIX, kteří akci připravili, ZŠ Komenského za zapůjčení prostor pro organizaci akce a samozřejmě HO Yetti clubu za umožnění realizace akce na jejich lezecké stěně.

 

 

 
gallery icon

Galerie

facebook29white          youtube18white