Vnitřní řád

§ 1

 

Úvodní ustanovení

 

Středisko volného času v Trutnově (dále jen „SVČ“), příspěvková organizace Města Trutnova, je právnickou osobou se samostatnou právní subjektivitou. Hlavním účelem a posláním organizace je naplňovat volný čas účastníků zájmovým vzděláváním, a to ve více oblastech. Poskytuje zájmové vzdělávání v souladu s § 111 a § 118 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a na základě vyhlášky č. 74/2205 Sb., o zájmovém vzdělání.

Vnitřní řád SVČ Trutnov vydává ředitel organizace na základě § 30 zákona číslo 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a vyhlášky č. 74/2005, o zájmovém vzdělávání.

 

Vnitřní řád upravuje především:

 



  • práva a povinnosti SVČ,
  • podrobnosti k výkonu práv a povinností dětí, žáků, studentů a jejich zákonnýchzástupců v SVČ a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pedagogickýmia dalšími pracovníky,
  • provoz a činnost SVČ,
  • zásady úplaty za zájmové vzdělávání a za další formy zájmového vzdělávání,
  • podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků nebo studentů a jejichochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelstvínebo násilí,
  • výchovná opatření a stížnosti, podněty a připomínky k činnosti SVČ.



§ 2

 

Účastníci zájmového vzdělávání

 

Účastníky zájmového vzdělávání jsou děti, žáci a studenti; účastníky mohou být také pedagogičtí pracovníci, zákonní zástupci nezletilých účastníků, popřípadě další fyzické osoby.

 

§ 3

 

Práva a povinnosti účastníků zájmového vzdělávání a jejich zákonných zástupců

 

Práva účastníků zájmového vzdělávání (dále jen ZV) jsou dána zejména § 21 odst. (1) školského zákona a dalšími obecně platnými předpisy. Povinnosti účastníků jsou dány zejména § 22 odst. (1) a (2) školského zákona a dalšími obecně platnými předpisy.

 

Účastníci činností SVČ mají především právo:

 

  • účastnit se činností SVČ v plném rozsahu a bez omezení podle pravidel stanovených pro jednotlivé formy činností,
  • na informace o průběhu zájmového vzdělávání,
  • vyjadřovat se ke všem rozhodnutím a záležitostem, které se týkají jejich zájmového vzdělávání, přičemž jejich názorům bude věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje,
  • na informace a poradenskou pomoc v záležitostech týkajících se zájmového vzdělávání,
  • na ochranu proti diskriminaci, fyzickému a psychickému násilí.

Zákonní zástupci nezletilých účastníků mají práva uvedená pod písmenem b), c), d).

Účastníci činností SVČ mají především povinnost:

 

  • řádně docházet a účastnit se činností, na které si podali přihlášku,
  • uhradit úplatu za činnost, ke které se přihlásili, pokud je pro tuto činnost stanovena,
  • dodržovat vnitřní řád SVČ Trutnov a předpisy a pokyny k ochraně zdravía bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni,
  • plnit pokyny pracovníků SVČ vydané v souladu s právními předpisy, vnitřním řádem a provozními řády jednotlivých učeben a kluboven,
  • omlouvat svoji nepřítomnost v činnostech, na které si podali přihlášku,
  • oznámit SVČ pravdivé údaje podle §28 odst. 3 (školní matrika školského zařízení),které jsou důležité pro průběh zájmového vzdělávání nebo bezpečnost účastníkaa změny v těchto údajích.

Zákonní zástupci nezletilých účastníků jsou povinni:

 

  • zajistit, aby se nezletilý účastník účastnil činností, na které si podal přihlášku,
  • na vyzvání ředitele SVČ se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se zájmového vzdělávání dítěte,
  • informovat SVČ o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte a jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh činností,
  • omlouvat nepřítomnost dítěte v činnostech, na které je přihlášeno,
  • oznámit SVČ pravdivé údaje podle §28 odst. 3 (školní matrika školského zařízení), které jsou důležité pro průběh zájmového vzdělávání nebo bezpečnost účastníka a změny v těchto údajích.

§ 4

 

Činnost SVČ

 

Činnost SVČ se uskutečňuje ve více oblastech ZV (Vyhláška č.74/2005 §2). SVČ může poskytovat metodickou, odbornou, popřípadě materiální pomoc účastníkům zájmového vzdělávání, případně školám a školským zařízením. V souladu s vyhl. č.55/2005 se podílí na organizaci soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání.

SVČ vykonává činnost po celý školní rok, a to i ve dnech, kdy neprobíhá školní vyučování (sobota, neděle, státní svátky a prázdniny). Přesný rozsah činnosti je vymezen plánem činnosti na konkrétní školní rok.

Činnost SVČ: pravidelná (zájmové útvary (dále jen ZÚ)), nepravidelná (prázdninová: tábory; příležitostná: akce, soustředění, soutěže a turnaje apod.), pro školy a pro veřejnost.

 

§ 5

 

Provoz SVČ

 

Pravidelný provoz SVČ je pondělí–neděle od 9:00 do 19:00 hodin (případně i déle dle rozvrhu jednotlivých forem činností; případné změny jsou uvedeny na webových stránkách).

Provoz jednotlivých činností se řídí vnitřním řádem SVČ Trutnov, návštěvním řádem SVČ Trutnov, provozními řády jednotlivých učeben a kluboven a dalšími vnitřními směrnicemi.

Návštěvníkem se stává každý, kdo se nachází v areálu SVČ.

Informace o provozu a odpovědnosti za jednotlivé typy činností jsou k dispozici na hlavní recepci a v kanceláři SVČ.

 

Provozní řád SVČ




 

    1. Pravidelný provoz SVČ probíhá denně od 9:00 do 19:00 hodin (v pracovní dny i déle dle rozvrhu činností). Případné změny jsou uvedeny na internetových stránkách či ve vitríně u vstupu do areálu.

 

 

  • Hlavní recepce SVČ je v provozu denně od 09:00 do 19:00 hodin. Je zřízena pro klienty a návštěvníky SVČ.
  • K odkládání svršků a přezouvání obuvi jsou určeny šatny, které mají jednotlivé zájmové útvary přiděleny dle rozpisu, v šatnách jsou uzamykatelné skříňky.   
  • Nedoporučujeme nechávat v šatnách odložené cennosti, jako jsou klíče, peníze, mobilní telefony, šperky, hodinky apod.  K bezpečnému uložení osobních věcí slouží uzamykatelné skříňky. Za volně odložené věci nenese SVČ žádnou odpovědnost.
  • Členové zájmových útvarů vstupují do prostor pro činnost pouze společně se svým vedoucím nebo trenérem. Do jeho příchodu čekají v šatnách nebo ve vstupní hale.
  • V průběhu činnosti svého zájmového útvaru se jeho členové zdržují v místnosti k ní určené (dle rozvrhu), nepobíhají bezdůvodně po chodbách, nedělají hluk (neruší tak činnost již probíhajících ZÚ) a dodržují provozní řád dané místnosti.
  • Případný úraz hlásí neprodleně člen ZÚ svému vedoucímu. Vedoucí úraz hlásí na hlavní recepci SVČ, kde se provádí záznam do knihy úrazů. Lékárnička první pomoci je umístěna na hlavní recepci a na recepci lezců.
  • Klienti a návštěvníci SVČ úmyslně neničí vybavení organizace. Je zakázáno vynášet majetek ve vlastnictví SVČ z budovy do areálu a majetek z areálu mimo něj bez souhlasu ředitele.
  • Vhodné chování je předpokládaným standardem. Klienti a návštěvníci jsou povinni chovat se ukázněně tak, aby neohrožovali sami sebe ani ostatní. Dále jsou povinni chovat se ohleduplně, aby svým jednáním nezpůsobili úraz či jinou škodu sobě, SVČ či třetí osobě.
  • Účastníci ZÚ jsou povinni šetrně zacházet s majetkem SVČ i s majetkem ostatních osob. Vznikne-li škoda úmyslně nebo z hrubé nedbalosti, bude její náhrada na viníkovi vymáhána. Škoda se ihned po jejím zjištění hlásí prostřednictvím
  • vedoucího dané činnosti na recepci. Věci nalezené se ihned odevzdávají na recepci SVČ, kde se shromažďují ztráty a nálezy.

 

V areálu SVČ platí:

  • zákaz vstupu se zvířaty,
  • zákaz vnášet či požívat alkoholické nápoje či jiné omamné a psychotropní látky,
  • zákaz kouření (včetně elektronických cigaret),
  • zákaz manipulovat s ohněm a zábavní pyrotechnikou,
  • není dovoleno nosit předměty, které ohrožují zdraví a život vlastní či ostatních.


§ 6

 

Úplata za pravidelnou činnost v ZÚ a za další formy ZV

 

Úplata za pravidelnou činnost v  se stanovuje v souladu s §11 vyhlášky č. 74/2005 Sb. o zájmovém vzdělávání, a to na období školního roku (předpis, vydaný ředitelem SVČ vždy na konkrétní školní rok). Součástí předpisu jsou i podmínky splatnosti a způsobu platby.

 

O přijetí účastníka v ZÚ se rozhoduje na základě přihlášení prostřednictvím Klientského centra (přihlašovna) zákonným zástupcem nezletilého účastníka, popřípadě osobně zletilým účastníkem.
Výši úplaty může ředitel snížit nebo od úplaty osvobodit, jestliže:

  1. účastník nebo jeho zákonný zástupce je příjemcem opakujících se dávek pomoci v hmotné nouzi podle zákona o pomoci v hmotné nouzi,
  2. účastníkovi nebo jeho zákonnému zástupci náleží zvýšení příspěvku na péči podle zákona o sociálních službách, nebo
  3. účastník svěřený do pěstounské péče má nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte podle zákona o státní sociální podpoře a tuto skutečnost prokáže řediteli.

Poplatek v nabídce ZÚ je uveden na pololetí. Platbu na první a druhé pololetí je nutné uhradit ve stanovený termín dle zaslaného předpisu k platbě, který klient obdrží emailem. Platbu na druhé pololetí přijímáme až následující kalendářní rok.


Pokud klient již uhradil zápisné ZÚ, který se neotevře z důvodu jeho nenaplnění, zápisné se mu vrací v plné výši.


Při neomluvené absenci delší jak 3 týdny může být klient kontaktován. V případě, že se s klientem nedá spojit pomocí e-mailu a telefonního čísla, absence trvá déle jak tři týdny a nemá uhrazený poplatek, je účastník automaticky odhlášen.


O přijetí účastníka v dalších formách ZV se rozhoduje na základě přihlášení prostřednictvím Klientského centra (přihlašovna) zákonným zástupcem nezletilého účastníka, popřípadě osobně zletilým účastníkem, pokud SVČ nestanoví jinak, poté se o přijetí rozhoduje na základě písemné přihlášky.

 

Úhradu úplaty lze provést bankovním převodem podle informací uvedených na přihlášce nebo v zaslaném příkazu k platbě, prosíme o dodržení VS. Po předchozí domluvě lze domluvit platbu v hotovosti na recepci SVČ.

 

Pro odhlášení z ZÚ/akce/tábora použijte formulář odhláška. Vyplněnou a podepsanou odhlášku dodejte:




  • osobně na recepci SVČ,
  • zasláním skenu na adresu svc@svctrutnov.cz,
  • poštou či vložením do poštovní schránky SVČ.

Při odhlášení účastníka z celoroční činnosti v průběhu pololetí se zápisné na dané pololetí nevrací (s výjimkou vážných zdravotních důvodů). Odhlášení ze zdravotních důvodů je nutné doložit vyjádřením lékaře. O výši vratky rozhoduje ředitel a to do 30 dnů od doručení formuláře odhlášky. Schválená výše vratky bude zaslána převodem na bankovní účet, ze kterého byla platba zaplacená.

Pro jednu činnost či akci může být ředitelem SVČ stanoveno více úplat.

 

§7

 

Povinnosti pedagogických pracovníků SVČ

 

Pedagogickými pracovníky SVČ jsou interní pedagogičtí pracovníci SVČ a externí pracovníci, vedoucí a lektoři všech forem zájmových aktivit realizovaných v rámci činnosti SVČ.

 

Všichni tito pracovníci jsou povinni dodržovat obecné právní předpisy (především školský zákon, vyhlášku o zájmovém vzdělávání, předpisy BOZP), dále vnitřní normy SVČ. Jsou povinni vést předepsanou pedagogickou dokumentaci, informovat účastníky i jejich zákonné zástupce o změnách v provozu SVČ, případně se zásadními změnami podmínek pro účastníky ZV.

 

§ 8

 

Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví účastníků ZV

 

Účastníci jsou povinni dodržovat pravidla pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. Pravidla jsou vydávána písemně formou vnitřní směrnice nebo ústně. V odborných učebnách a klubovnách platí vnitřní řády těchto prostor. Závažné události, které mají vliv na bezpečnost a zdraví osob, se ohlašují na recepci SVČ, která současně plní úlohu ohlašovny požáru.

 

Kniha úrazů je vedena elektronicky a záznam se provádí na hlavní recepci SVČ. V případě úrazu se postupuje podle směrnic BOZP a při evidenci podle vyhl.č.64/2005 Sb.

 

Všichni účastníci zájmové činnosti SVČ jsou pojištěni (na úraz a odcizení věci).

 

BOZP

  • S vnitřním řádem SVČ Trutnov a BOZP jsou vedoucí ZÚ povinni seznámit účastníky na první schůzce.
  • Vedoucí ZÚ nese plnou odpovědnost za zdraví a bezpečnost dětí a mládeže svého zájmového útvaru po dobu trvání činnosti ZÚ.
  • Podle charakteru činnosti zájmových kroužků je třeba dbát na bezpečnost a možná rizika. Vedoucí ZÚ poučí děti se zaměřením na specifickou náplň a činnosti ZÚ.
  • Jakákoliv manipulace s elektrickými a plynovými spotřebiči, stroji a dalším zařízením je členům zakázána. Manipulací těchto el. zařízení je pověřen pouze vedoucí ZÚ s proškolením.
  • Po opuštění učeben a kluboven, které ZÚ užíval, odpovídá vedoucí za pořádek, úklid těchto prostor, uzavření oken, regulaci topení, zhasnutí světel, vypnutí všech spotřebičů, uzavření vody a uzamčení prostor. Klubovny a učebny je třeba vrátit do původního stavu, uklidit pomůcky a materiál tak, aby v klubovně mohl pokračovat další program.
  • Během přesunů mimo budovy, na výletech, exkurzích, závodech, soustředěních, táborech a jiných akcích dbá vedoucí o maximální bezpečnost svěřených osob a řídí se platnými předpisy a pokyny, bezpečnost v dopravě, lékařská doporučení, hygienické předpisy aj.
  • Případ úrazu hlásí neprodleně člen ZÚ svému vedoucímu. Vedoucí úraz hlásí na hlavní recepci SVČ, kde se provádí záznam do knihy úrazů. Lékárnička první pomoci je umístěna na hlavní recepci nebo na recepci lezců.
  • Činnost a provoz SVČ se řídí aktuálními pokyny a nařízeními v souvislosti s epidemiologickými nařízení vlády ČR.

 

Důležitým prvkem ochrany před sociálně patologickými jevy je i výchovné působení na účastníky ZV zaměřené na podporu zdravého způsobu života. Ten chceme podpořit vytvořením bezpečného, podnětného a inspirativního prostředí vybaveného potřebnými pomůckami, hrami a materiály. Dále pak pomocí spolupráce, komunikace a vytvoření příznivého sociálního klimatu mezi účastníky navzájem, mezi účastníky a pedagogickými pracovníky a mezi pedagogickými pracovníky a zákonnými zástupci účastníků ZV.

 

Více informací k těmto oblastem je v Preventivním programu SVČ.

 

§ 9

 

Výchovná opatření

 

Výchovnými opatřeními jsou pochvaly nebo jiná ocenění a kázeňská opatření. Kázeňským opatřením je podmíněné vyloučení žáka nebo studenta ze školského zařízení, vyloučení žáka nebo studenta ze školského zařízení, a další kázeňská opatření, která nemají právní důsledky pro žáka nebo studenta. Pochvaly, jiná ocenění a další kázeňská opatření může udělit či uložit ředitel.

 

§109

 

Stížnosti, podněty a připomínky k činnosti SVČ

 

Stížnosti, podněty a připomínky k činnosti SVČ mohou podávat účastníci samostatně nebo prostřednictvím vedoucích zájmových činností.

 

Stížnosti, připomínky a další podněty mohou účastníci podávat na hlavní recepci SVČ nebo na adresu

svc@svctrutnov.cz. SVČ řeší všechny takto obdržené podněty, pisatele vyrozumí v případě, že uvede své jméno, příjmení a kontakt. 

 

§ 11

 

Zákaz činnosti a propagace politických stran a hnutí, zákaz reklamy

 

V SVČ není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace.

 

V SVČ není povolena reklama, která je v rozporu s cíli a obsahem vzdělávání, a reklama a prodej výrobků ohrožujících zdraví, psychický nebo morální vývoj dětí, žáků a studentů nebo přímo ohrožujících či poškozujících životní prostředí.

 

§ 12

 

Závěrečné ustanovení

 

Vnitřní řád nabývá účinnosti dne 2. 1. 2025. Současně se ruší účinnost vnitřního organizačního řádu z roku 2019.

 

 

 

            Mgr. Josef Khol                       ředitel SVČ Trutnov